Wydawca treści

Porozumienie

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY NA RZECZ POLITYKI SPOŁECZNEJ, PROMOCJI ZATRUDNIENIA ORAZ TWORZENIA WARUNKÓW AKTYWIZACJI LOKALNEGO RYNKU PRACY
 W MIEŚCIE NOWYM SĄCZU
 
 
 Inicjatorem niniejszego Porozumienia jest Prezydent Miasta Nowego Sącza.
 
  1. Niżej podpisani przedstawiciele instytucji i organizacji mających wpływ na  kształtowanie lokalnej polityki społecznej, w tym sytuacji na lokalnym rynku pracy, uznają, że:
 
  1. Zapewnienie spójności i solidarności społecznej powinno być nadrzędnym celem polityki społecznej realizowanej na szczeblu lokalnym, a jej znaczącym elementem jest polityka rynku pracy uwzględniająca budowanie świadomości obywatelskiej w zakresie lokalnego patriotyzmu gospodarczego i jego wpływu na mechanizmy lokalnego rynku pracy.
 
  1. Wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy i ochrona istniejących, promocja przedsiębiorczości, wzrost zatrudnienia oraz samozatrudnienia na sądeckim rynku pracy wymaga podjęcia szeregu wspólnych działań na rzecz lokalnego rynku pracy,
    w szczególności poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów, w tym zasobów ludzkich.
 
  1. Należy podnosić poziom kompetencji i kwalifikacji mieszkańców Nowego Sącza adekwatnie do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz propagować ideę kształcenia przez całe życie.
 
  1. Ograniczenie negatywnych skutków bezrobocia może nastąpić poprzez aktywizację zawodową i społeczną, aktywną integrację oraz nawiązanie dialogu społecznego i budowę partnerstwa z instytucjami i organizacjami zainteresowanymi losem osób wymagających wsparcia, jak również ochronę już istniejących miejsc pracy oraz analizę wpływu podejmowanych decyzji gospodarczych na rynek pracy.
 
  1. Narzędziem poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy będzie wspólna realizacja działań zaplanowanych w wieloletnich „Programach Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza" - przyjmowanych uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza, a także podejmowanie innych działań prowadzonych przez partnerów
    o różnym statusie formalno – prawnym.
 
  1. Działania te powinny odpowiadać na rzeczywiste, zidentyfikowane potrzeby osób  
    (w szczególności zagrożonych wykluczeniem społecznym), ich efekty w sposób trwały powinny wpływać na poprawę sytuacji społeczno - ekonomicznej osób, a równocześnie powinny być ściśle powiązane z elementami wspierania rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
 
 
 
POSTANOWIENIA:
 
Współpraca na rzecz kształtowania i realizacji lokalnej polityki społecznej oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w Mieście Nowym Sączu jest prowadzona przy udziale przedstawicieli władzy samorządowej, organizacji pozarządowych, organizacji gospodarczych, środowisk naukowych i oświatowych, przedsiębiorców oraz innych zainteresowanych partnerów społecznych.
 
 
POROZUMIENIE jest platformą do budowania partnerskich i zinstytucjonalizowanych zasad, mechanizmów i relacji służących projektowaniu działań, ich uzgadnianiu i profesjonalnej realizacji, jak również ocenie ich skutków. Pozwoli to na szeroko pojętą aktywizację i promocję zatrudnienia społeczności lokalnej i integrację społeczną oraz wspieranie tworzenia nowych, stabilnych i wysokopłatnych miejsc pracy oraz ochronę istniejących, a także promocję przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia.
 
 
II. PARTNERSTWO REALIZUJE NASTĘPUJĄCE CELE:
 
CEL PODSTAWOWY:
 
Utrzymywanie niskiego poziomu bezrobocia i ożywianie lokalnego rynku pracy poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej polityki społecznej i aktywizacji  rynku pracy mających na celu wzrost zatrudnienia i samozatrudnienia, wspieranie przedsiębiorczości oraz łagodzenie problemów społecznych.
 
 
 
 
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 
  1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób, w tym z grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
 
  1. Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez dostępne mechanizmy zgodne
    z obowiązującymi przepisami prawa.
 
  1. Wykorzystanie lokalnych zasobów, w tym w szczególności zasobów ludzkich.
 
  1. Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poprzez integrację działań na rzecz kształcenia ustawicznego i organizację szkoleń dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy.
 
  1. Doskonalenie dialogu i partnerstwa lokalnego w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów na rzecz rynku pracy.
 
  1. Współdziałanie przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych z przeznaczeniem na aktywizację lokalnego rynku pracy (EFS, inne).
 
  1. Pobudzanie rynku poprzez wspólne działania Członków Partnerstwa na rzecz lokalnego rynku pracy.
 
 
III. W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM, NIŻEJ PODPISANI DEKLARUJĄ:
 
  1. Uczestnictwo w pracach POROZUMIENIA PARTNERSKIEGO NA RZECZ POLITYKI SPOŁECZNEJ, PROMOCJI ZATRUDNIENIA ORAZ TWORZENIA WARUNKÓW AKTYWIZACJI LOKALNEGO RYNKU PRACY W MIEŚCIE NOWYM SĄCZU.
 
  1. Realizację zadań zaplanowanych w wieloletnich „Programach Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza".
 
  1. Udział w realizacji innych działań podejmowanych w ramach POROZUMIENIA PARTNERSKIEGO.
 
  1. Udział w upowszechnianiu rezultatów podejmowanych działań.
IV. SYGNATARIUSZE STWIERDZAJĄ, ŻE:
 
  1. Liderem Partnerstwa jest Prezydent Miasta Nowego Sącza.
  2. Porozumienie jest otwarte na nowych Partnerów.
  3. Niniejsze porozumienie nie powoduje żadnych zależności i zobowiązań finansowych Partnerów.
 
 
Szczegółowe zasady i formy współpracy określa Regulamin przyjęty przez Sygnatariuszy niniejszego Porozumienia w dniu 03.12.2019 r.  
 
 

Załączniki

Partnerstwo - Porozumienie - 2019
Partnerstwo - Porozumienie - 2019.pdf 553 KB
Partnerstwo - Aneks do Porozumienia - 2017
Partnerstwo - Aneks do Porozumienia - 2017.pdf 476 KB
Partnerstwo - Porozumienie - 2010
Partnerstwo - Porozumienie - 2010.pdf 1248 KB

Informacje o publikacji dokumentu