Partnerstwa te stanowią istotną część sieci EURES, można nawet powiedzieć, że są jej kolebką. Głównym celem EURES T jest wolny przepływ pracowników w regionach przygranicznych, a także rozwój i integracja tych regionów oraz podnoszenie sprawności przygranicznych służb zatrudnienia.
Głównym zadaniem partnerstwa ma być sprawna obsługa pracowników z regionów przygranicznych, znajdujących zatrudnienie po drugiej stronie granicy. W tym celu liczne instytucje Polski i Słowacji - służby zatrudnienia, władze lokalne, partnerzy społeczni - podjęły ścisłą współpracę. Chodzi o maksymalne pobudzenie mobilności na rynku pracy w regionie przygranicznym.
EURES T objął po stronie polskiej powiaty: Nowosądecki, Nowotarski i Gorlicki, a po stronie słowackie powiaty: Stara Lubownia, Bardejów, Kieżmark i Poprad.
Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu aktywnie uczestniczy w działaniach podejmowanych w ramach współpracy transgranicznej. Działania te oprócz głównego celu jakim jest pobudzenie mobilności na rynku pracy w regionie przygranicznym, skierowane są również na:
- poprawę na rynku pracy w polsko-słowackim regionie przygranicznym (obniżanie stopy bezrobocia m. in. poprzez zintensyfikowanie współpracy między firmami),
- lepszą informację o możliwościach zatrudnienia po obydwu stronach granicy i warunkach pracy,
- analizę sytuacji na rynku pracy oraz opracowanie nowych strategii,
- monitorowanie potrzeb przygranicznego rynku pracy dotyczących kwalifikacji zawodowych,
- wspólne akcje, których celem jest poprawa sytuacji na rynku pracy.
Urzędy pracy po stronie słowackiej - partnerzy w ramach eures transgranicznego
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej LubovniFarbiarska 57
064 01 Stará Ľubovňa,
www
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove
Dlhý rad 16-17
085 01 Bardejov,
www
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarok
Dr. Alexandra 61
060 01 Kežmarok,
www
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade
Popradské nábrežie 65/16, 058 01 Poprad
058 01 Poprad,
www
Praca na słowacji – jak znaleźć pracę
Republika Słowacka nie wprowadziła okresów przejściowych dla krajów członkowskich UE i EOG w zakresie wolnego przepływu pracowników, co oznacza, że obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą swobodnie szukać pracy i zatrudnić się bez żadnych ograniczeń na terytorium Słowacji.W każdym urzędzie pracy znajduje się wykaz wolnych miejsc pracy. Obywatele Polski poszukujący pracy na terytorium Słowacji mogą zarejestrować się jako poszukujący pracy i korzystać ze służb informacyjnych i doradczych urzędu.
Urzędy pracy – korzystanie z ich usług jest bezpłatne, informacje o wolnych miejscach pracy są dostępne na stronie internetowej - www.upsvar.sk
Internet – wolne miejsca pracy znajdują się na stronach internetowych:
http://www.praca.sk
http://www.jobserver.sk
http://www.profesia.sk
http://www.mojapraca.sk
http://www.brygady.sk
http://www.careerjet.sk
Prasa – gazety mają działy zajmujące się pracą: „Pravda", „Sme", „Avizo", „Trend", „Nowiny Poprad" „Podtatranske Nowiny".
Agencje pośrednictwa pracy – wykaz agencji można znaleźć na stronie internetowej: www.upsvar.sk
EURES – zawiera wykaz wolnych miejsc pracy w całej Unii Europejskiej /EOG. Słowacja ma własną stronę internetową: www.eures.sk
Oferty pracy zgłoszone przez słowackich pracodawców do sieci EURES dostępne są również na polskich portalach EURES: www.eures.europa.eu i euresold.praca.gov.pl oraz u doradcy klienta w Sądeckim Urzędzie Pracy.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat zatrudnienia, rejestracji pobytu, zabezpieczenia społecznego, systemu podatkowego, opieki zdrowotnej itp. można kontaktować się z doradcą klienta w Sądeckim Urzędzie Pracy w Nowym Sączu, tel. 18 448-92-89 lub drogą e-mailową anowak@sup.nowysacz.pl
PUNKT INFORMACYJNY O PRZYGRANICZNYM RYNKU PRACY Nowy SąCZ - STARA LUBOWNIA
Informujemy ponadto, że przy nowosądeckim oddziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy (ul. Węgierska 146, pokój nr 205, telefon 18 442 94 90 działa „Punkt informacyjny o przygranicznym rynku pracy Nowy Sącz - Stara Lubovna". Zainteresowani mogą tam uzyskać m.in. informacje dotyczące: warunków pracy i życia na Słowacji, sposobów poruszania się po przygranicznym rynku pracy, instytucjach mogących udzielać wparcia w poszukiwaniu pracy oraz formach pomocy świadczonych przez Urząd Pracy, Spraw Socjalnych i Rodziny w Starej Lubovni.
Z usług Punktu mogą korzystać także polscy pracodawcy zainteresowani poszukiwaniem pracowników na terenie Słowacji lub prowadzeniem działalności w tym kraju. Otrzymają kompleksową informację dotyczącą sytuacji na słowackim rynku pracy oraz o możliwościach wsparcia oferowanych przez tamtejsze instytucje rynku pracy.
W ramach partnerstwa transgranicznego utworzono polsko-słowacki portal internetowy, na którym znajdują się oferty pracy oraz aktualności z terenu przygranicznego - www.praca-plsk.eu