REGULAMIN
I ZASADY DZIAŁANIA POROZUMIENIA PARTNERSKIEGO NA RZECZ POLITYKI SPOŁECZNEJ, PROMOCJI ZATRUDNIENIA ORAZ TWORZENIA WARUNKÓW AKTYWIZACJI LOKALNEGO RYNKU PRACY W MIEŚCIE NOWYM SĄCZU
I ZASADY DZIAŁANIA POROZUMIENIA PARTNERSKIEGO NA RZECZ POLITYKI SPOŁECZNEJ, PROMOCJI ZATRUDNIENIA ORAZ TWORZENIA WARUNKÓW AKTYWIZACJI LOKALNEGO RYNKU PRACY W MIEŚCIE NOWYM SĄCZU
§ 1
Mając na uwadze rozwój społeczności lokalnej Miasta Nowego Sącza poprzez kształtowanie wybranych elementów polityki społecznej, ograniczanie bezrobocia i ożywienie lokalnego rynku pracy zawiązuje się Partnerstwo na Rzecz Polityki Społecznej, Promocji Zatrudnienia oraz Tworzenia Warunków Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Mieście Nowym Sączu, zwane dalej Partnerstwem.
§ 2
Partnerstwo działa na zasadzie porozumienia o współpracy partnerskiej. Nie jest samodzielną organizacją, odrębnym podmiotem w rozumieniu przepisów prawa.
§ 3
Celem, dla którego powołuje się Partnerstwo jest ograniczenie bezrobocia i ożywienie lokalnego rynku pracy poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej polityki społecznej
i aktywizacji rynku pracy, mających na celu wzrost zatrudnienia i samozatrudnienia, wspieranie przedsiębiorczości oraz łagodzenie problemów społecznych, w szczególności poprzez organizowanie przedsięwzięć ukierunkowanych na propagowanie przedsiębiorczości, budowanie świadomości obywatelskiej w zakresie lokalnego patriotyzmu gospodarczego i jego wpływu na mechanizmy lokalnego rynku pracy.
§ 4
Członkiem Partnerstwa zostać mogą osoby prawne i osoby nie posiadające osobowości prawnej działające w obszarze polityki społecznej, rynku pracy lub w ich otoczeniu; instytucje rynku pracy oraz jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego wraz z ich wyspecjalizowanymi agendami, instytucje gospodarcze i zrzeszenia pracodawców, związki zawodowe i organizacje pracownicze
i inne.
§ 5
Członkiem - Partnerem w ramach Partnerstwa można zostać podpisując deklarację przystąpienia do Partnerstwa. Podpisanie deklaracji stanowi akceptację wszystkich zapisów zawartych
w Porozumieniu o współpracy oraz Regulaminie działania Partnerstwa – zał. 1 do Regulaminu.
§ 6
Partnerstwo w każdym momencie swej działalności otwarte jest na przyjęcie nowych Członków-Partnerów, równocześnie każdy Członek-Partner skupiony w partnerstwie może w dowolnej chwili zrezygnować z udziału w Partnerstwie wyrażając swą decyzję w formie pisemnego oświadczenia składanego na ręce Lidera Partnerstwa, którym jest Prezydent Miasta, w imieniu którego działa Dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy (SUP). Partner przestaje być członkiem partnerstwa
w przypadku likwidacji, zawieszenia lub zakończenia działalności podmiotu.
§ 7
W działaniach prowadzonych przez Partnerów skupionych w ramach niniejszego Partnerstwa, poza jego członkami uczestniczyć mogą także Partnerzy rynku pracy i konsultanci, którzy nie występując w imieniu Partnerstwa wspomagają realizację założonych celów działalności Partnerstwa poprzez m.in. udostępnienie metodologii działań i wiedzy w zakresie dobrych praktyk – zał. 2 do Regulaminu.
§ 8
Uczestnictwo w innych organizacjach, stowarzyszeniach i zrzeszeniach nie wyklucza udziału
w partnerskich działaniach realizowanych w ramach Partnerstwa.
§ 9
Partnerzy skupieni w ramach Partnerstwa zobowiązują się do wspólnego działania na rzecz polityki społecznej, promocji zatrudnienia i tworzenia warunków aktywizacji społeczności lokalnej Miasta Nowego Sącza, w celu przeciwdziałania negatywnym zjawiskom bezrobocia i wykluczenia społecznego oraz podejmowania działań na rzecz ożywienia lokalnego rynku pracy.
Każdy z Partnerów ma prawo wnieść własne inicjatywy, które zostaną poddane dyskusji.
§ 10
Aktywizacja społeczno-zawodowa oraz aktywna integracja realizowana będzie
w szczególności poprzez działania społeczne oraz tworzenie i wdrażanie projektów pro-zatrudnieniowych. Do tworzenia i wdrażania w/w działań mogą być powoływane grupy robocze złożone z przedstawicieli instytucji partnerskich skupionych w ramach Partnerstwa.
§ 11
Decyzje o realizacji danego działania i uczestnictwa w nim podejmują każdorazowo poszczególni Partnerzy. Członek-Partner może do prac w Partnerstwie delegować swojego pracownika
(zał. 3 do Regulaminu). Nie jest wymagane aby w konkretnej grupie roboczej brali udział przedstawiciele wszystkich Partnerów.
§ 12
Szczegółowy zakres udziału Partnerów w realizacji konkretnych działań społecznych
i projektów zostanie każdorazowo określony w momencie rozpoczęcia działania. Decyzje co do sposobu podejmowania konkretnych działań podejmują zainteresowani Partnerzy.
§ 13
Liderem Partnerstwa jest Prezydent Miasta Nowego Sącza. Całościową koordynacją działań Partnerów w ramach Partnerstwa w imieniu Lidera zajmuje się Dyrektor SUP.
§ 14
Przyjmuje się, iż adresem kontaktowym służącym do komunikowania się Członków Porozumienia Partnerskiego i podmiotów zewnętrznych z Partnerstwem jest adres:
Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu
ul. Zielona 55
33-300 Nowy Sącz
e-mail: sup@sup.nowysacz.pl
fax. 18 44-89-313
§ 15
Partnerstwo reprezentuje na zewnątrz Lider Partnerstwa lub działający w jego imieniu Dyrektor SUP. Wszelkie pisma i inne materiały sygnowane przez Partnerstwo wystawiane są w tym samym trybie, o ile Partnerzy skupieni w Partnerstwie nie zadecydują inaczej.
§ 16
Dyrektor SUP organizuje bieżącą pracę Partnerstwa, wyznacza i informuje o terminach zebrań Partnerów, monitoruje przebieg działań podejmowanych i realizowanych w ramach Partnerstwa.
§ 17
W celu usprawnienia działalności Lider Partnerstwa lub działający w jego imieniu Dyrektor SUP może współpracować z innymi podmiotami, zarówno skupionymi w Partnerstwie, jak
i zewnętrznymi.
§ 18
Członkowie-Partnerzy skupieni w Partnerstwie zbierają się na posiedzeniach celem przedyskutowania bieżących spraw oraz planowania i realizacji działań w ramach Partnerstwa na wniosek jednego lub kilku Partnerów. Zgodę na posiedzenie wydaje Lider lub Dyrektor SUP.
§ 19
Zmiany regulaminu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (quorum).
W przypadku równej liczby głosów decyduje głos należący do Lidera.
§ 20
Partnerstwo może być rozwiązane w wyniku zgodnej woli Partnerów, bądź w wyniku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie zobowiązań w nim zawartych.