Jak czytamy w raporcie przesłanym do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2017 r. sporządzonym przez pracowników Sądeckiego Urzędu Pracy, ilość osób zarejestrowanych w Nowym Sączu w miesiącu listopadzie nieznacznie zmalała. To wyjątkowa sytuacja, rzadko notowana w statystykach SUP, gdzie po wakacjach, związanych z pracami sezonowymi bezrobocie spadło. Okres końca roku sprzyjał tendencji wzrostowej stopy bezrobocia, spowodowanej zakończeniem prac krótkotrwałych i dorywczych. Wskaźnik osób bezrobotnych zarejestrowanych w Nowym Sączu na koniec listopada wyniósł dokładnie 1928 osób. To o 9 osób mniej niż miesiąc wcześniej. W zestawieniu rok do roku ilość bezrobotnych zmniejszyła o 960 osób. Patrząc jednak na statystyki lat poprzednich, można założyć, że kolejne miesiące mogą jednak przynieść minimalny wzrost bezrobotnych.
ZAREJESTROWANI
Zdecydowana większość zarejestrowanych w SUP to bezrobotni w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zaliczamy do nich między innymi osoby do 30. i powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Wskaźnik bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy minimalnie (o 0,1p. proc) spadł i wynosi 86,2 procent wszystkich zarejestrowanych.
Największy udział w strukturze bezrobotnych stanowią długotrwale bezrobotni, czyli pozostający w rejestrze Urzędu Pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Udział tej grupy wynosi obecnie 48,8 proc. i jest to główny powód, dla którego osoby te aktywizowane są w pierwszej kolejności.
Ilość osób zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy z miesiąca na miesiąc spada
Wzrosła zarejestrowana ilość osób powyżej 50. roku życia i niepełnosprawnych. W listopadzie były to 753 osoby. Bezrobotni w tej kategorii aktywizowani są m.in. w ramach realizowanego przez SUP projektu pn. „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w Mieście Nowym Sączu (III)". W grupie osób do 30. roku życia zaobserwowano niewielki wzrost udziału osób bezrobotnych. Urząd przygotował dla nich między innymi w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Nowym Sączu (III)", w ramach którego przewidziano następujące formy wsparcia: staże – dla 143 osób, bony szkoleniowe – dla 15 osób, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – 56 osób, bony na zasiedlenie – 50 osób, prace interwencyjne – 16 osób.
KOBIETY
Kobiety stanowią 58,1 proc. zarejestrowanych ogółem. Udział kobiet w strukturze bezrobotnych minimalnie spadł. Kobiety stanowią większy odsetek zarejestrowanych oraz więcej z nich pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Kobiet jest również więcej wśród osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy (59,2 proc.). Szczególnie niepokojąca jest statystyka długotrwale bezrobotnych. Tu kobiety stanowią 61,1 proc. zarejestrowanych. Wsparcie w programach aktywizacji zawodowej będzie więc w pierwszej kolejności kierowane do tej grupy bezrobotnych.
PODJĘCIA PRACY
W listopadzie pracę podjęło 190 osób bezrobotnych (we październiku – 249). Zdecydowana większość to podjęcia pracy niesubsydiowanej, czyli bez wsparcia ze środków będących w dyspozycji Urzędu. Ponadto 61 osób straciło status bezrobotnego w związku z niepotwierdzeniem gotowości do podjęcia pracy (najczęściej oznacza to niezgłoszenie się do doradcy klienta w wyznaczonym terminie), a kolejnych 30 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego. 5 osób osiągnęło wiek emerytalny.
Wzrósł odsetek osób uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych. W końcu listopada prawo do tego świadczenia miało 15,2 proc. ogółu zarejestrowanych; w poprzednim miesiącu 14,9. Przypomnijmy: żeby uzyskać prawo zasiłku trzeba (w największym uproszczeniu) przepracować minimum 12 miesięcy w ciągu osiemnastu poprzedzających datę rejestracji i osiągać w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Charakterystyka współczesnego rynku pracy nie pozwala w wielu wypadkach na osiągnięcie tego kryterium.

Wybrane dane dotyczące sytuacji bezrobotnych w Nowym Sączu
PRACODAWCY
W listopadzie pracodawcy złożyli w SUP 197 ofert pracy i aktywizacji zawodowej. To o 112 mniej niż w październiku (309 ofert). W dniu przygotowywania materiału, tj. 7 grudnia, pracodawcy oferowali na stronie internetowej Sądeckiego Urzędu Pracy 94 wolne miejsca zatrudnienia. Większość ofert związana była z transportem i logistyką, produkcją i usługami oraz handlem. Pracodawcy oferowali przeważnie pojedyncze miejsca pracy, rzadko było ich kilka.
Stale poszukiwani są kierowcy ciągników siodłowych. Ożywienie widać w handlu, pracodawcy poszukują sprzedawców, przedstawicieli handlowych i kierowników sklepów. Część z tych ofert dotyczy zorganizowania stażu. Poszukiwani byli także m.in. krawcy, stolarze i pracownicy gastronomii. Zdecydowana większość ofert zaczynała się od najniższej krajowej (2000 złotych brutto) plus dodatki. Umowy w zdecydowanej większości dotyczyły zatrudnienia na czas określony lub okres próbny.
ZANIM BEZROBOTNY WRÓCI NA RYNEK
W listopadzie przygotowano indywidualne plany działania (IPD) dla 282 bezrobotnych. Niemal wszyscy bezrobotni zarejestrowani w SUP realizują Indywidualny Plan Działania. Przypomnijmy, że IPD to nic innego jak nakreślenie ścieżki powrotu osoby bezrobotnej na rynek pracy i zawiera listę czynności, które mają wykonać obydwie strony, zarówno bezrobotny, jak i Urząd. IPD przygotowują doradcy klienta.
1921 osób zarejestrowanych w SUP ma ustalony profil pomocy. Każdemu bezrobotnemu przypisany zostaje jeden z trzech profili: od I, gdzie wymagana pomoc sprowadza się w zasadzie do pośrednictwa pracy; przez II, gdzie bezrobotny może korzystać z większości form wsparcia; do III, gdzie wsparcie ma charakter specjalistyczny, np. w postaci Programu Aktywizacja i Integracja.
Większość bezrobotnych w SUP, 1299 osób, ma ustalony II profil pomocy. Niemal co trzeci bezrobotny to osoba oddalona od rynku pracy zaliczana do III profilu wsparcia (573 osób). Bezrobotnych wymagających minimalnego wsparcia jest zaledwie 49 osób.