Posiedzenie Rady Rynku Pracy

Print Drukuj
W dniu wczorajszym (4 grudnia) miało miejsce XV plenarne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza. Spotkanie, dzięki uprzejmości władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, miało miejsce w siedzibie Instytutu Kultury Fizycznej mieszczącego się przy ul. Kościuszki 2.
 
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Rady, jednocześnie wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech. – Niezmiernie miło jest mi powitać członków rady na XV już posiedzeniu. Dziękuje gospodarzom tego pięknego obiektu: Rektorowi dr Markowi Reichelowi i dr Tomaszowi Cisoniowi, dyrektorowi Instytutu, za możliwość spotkania się tutaj oraz  organizatorowi spotkania, Panu Leszkowi Langerowi, dyrektorowi Sądeckiego Urzędu Pracy – mówił wiceprezydent Piech. – Dzisiejsze spotkanie, podobnie jak poprzednie, mam nadzieję przebiegnie w sposób sprawny. W punktach dzisiejszych obrad znajdziemy m.in. wydaną przez Sądecki Urząd Pracy opinię nt. planowanego uruchomienia nowych kierunków w PWSZ, aktualną sytuację na Rynku Pracy w Nowym Sączu, czy punkt dotyczący przesunięć w wydatkach dot. zadań fakultatywnych Sądeckiego Urzędu Pracy – dodał.

Od lewej: dr Tomasz Cisoń, dr Marek Reichel, Wojciech Piech, Leszek Langer, Tomasz Szczepanek

Kolejno głos zabrał Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora SUP, który krótko przybliżył aktualną sytuację na rynku pracy w Nowym Sączu. – Bezrobocie w Nowym Sączu z końcem października br. było na rekordowo niskim poziomie. Tak niskiego bezrobocia jeszcze nie notowaliśmy – na dzień 31 października zarejestrowanych osób bezrobotnych było 1937. Stopa bezrobocia również pozostawała na bardzo niskim poziomie – 4,2 p. proc. To bardzo mało, dla porównania: w Województwie Małopolskim wynosiła ona 5,3 p. proc., a w Polsce pozostawała na poziomie 6,6 p. proc. – referował dyrektor. Następnie dyrektor Szczepanek przybliżył strukturę bezrobotnych – 58,6 procent bezrobotnych to kobiety, 15 procent bezrobotnych pobiera zasiłek, najwięcej osób zarejestrowanych – 27 procent posiada wykształcenie średnie zawodowe i policealne, najwięcej bezrobotnych – 20 procent pozostaje w rejestrach Urzędu pow. 24 miesięcy – kontynuował.

Pożegnanie długoletniego członka Rady Rynku Pracy Pana Czesława Krupy (w środku) z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Saczu

Następnie opinię w sprawie opisu efektów kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu dla kierunków: Transport i logistyka na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym, Zarządzanie na studiach pierwszego stopnia oraz Dietetyka na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym zreferowała Pani  Danuta Pacyna, kierownik Działu Usług Rynku Pracy w Sądeckim Urzędzie Pracy. – W analizach przeprowadzonych przez pracowników Sądeckiego Urzędu Pracy wzięto pod uwagę m.in. takie czynniki jak: występowanie danej specjalizacji w barometrze zawodów, osoby bezrobotne z danym wykształceniem pozostające w rejestrach Urzędu, zainteresowanie pracodawców dot. chęci zatrudnienia osób z analizowanym wykształceniem – mówiła Pani kierownik. W przedstawionych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu informacjach dotyczących efektów kształcenia dla kierunku Transport i logistyka widać działania podjęte na rzecz dopasowania programu nauczania do oczekiwań pracodawców. Dalsza kontynuacja współpracy Uczelni z pracodawcami na etapie realizacji studiów oraz podejmowana działania z punktu widzenia rynku pracy rokują na pojawienie się absolwentów dopasowanych do wymogów pracodawców. – Jednocześnie pragniemy uczulić, że najczęściej wskazywane braki również przez pracodawców w w/w branży dotyczą kompetencji miękkich, dlatego uważamy, że w ramach studiów powinno pojawić się więcej miejsca, czasu, inicjatyw, które pozwolą studentom na ich rozwijanie. Dodatkowo rozwój branży logistycznej w Polsce jest wynikiem działań firm międzynarodowych, dlatego uważamy, że utrzymanie się i rozwój w tej branży będzie warunkowany znajomością języków obcych – kontynuowała.

Członkowie Rady Rynku Pracy oraz pracownicy Sądeckiego Urzędu Pracy

W analizie i opisie Efektów Kształcenia dla kierunku Dietetyka znalazły się informacje wskazujące na współpracę Uczelni z pracodawcami przy planowaniu programu studiów, co w dużej mierze zwiększy jakość kształcenia studentów. – Uważamy, że warto współpracę tą kontynuować i jeszcze mocniej rozwijać w trakcie realizacji studiów. Umożliwianie studentom wykorzystywania wiedzy w praktyce poprzez ciągłe i sukcesywne rozwijanie współpracy uczelni z przedsiębiorcami, organizowanie wspólnych projektów, zachęcanie studentów do odbywania długich praktyk, stażów organizowanych przez firmy, udziału w konkursach itp. kilkakrotnie zwiększą szanse studentów na szybsze odnalezienie się na rynku pracy – mówiła Pani Pacyna.
Rozwijanie kompetencji miękkich studentów, to kolejny obszar, który jest bardzo istotny z punktu widzenia potencjalnych pracodawców, jak i specyfiki zawodu dietetyka. Pomimo tego, że w programie znajdują się elementy takich zagadnień, z informacji pozyskanych od pracodawców, osiągany poziom tych kompetencji nie jest wystarczający.  Proponujemy rozważyć zwiększenie ilości dodatkowych ukierunkowanych na ten aspekt zajęć, jak i dostosowanie i urozmaicenie form przekazywania wiedzy tak, by stymulowały one dodatkowo rozwój m.in. takich kompetencji jak komunikatywność, praca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów.
Mając na uwadze przytoczone powyżej i zawarte w Państwa piśmie informacje można stwierdzić, że planowany kierunek Dietetyka, pomimo aktualnego umiarkowanego zapotrzebowania rynku, wpisuje się w obszar zawodów przyszłości, które m.in. będą wymagać ciągłego dokształcania się i monitorowania najnowszych badań i osiągnięć medycznych. Dlatego uważamy, że warto rozważyć zwiększenie nacisku na zdobywanie przez absolwentów praktycznych kompetencji językowych, które w przyszłości umożliwią im bieżące śledzenie pojawiających się informacji często w literaturze angielskojęzycznej, a co za tym idzie utrzymanie się na rynku. Należy również uwzględnić, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze profilaktyki zdrowia odnotowywane jest poza naszym lokalnym i krajowym rynkiem, co dla przyszłych absolwentów może się wiązać z obsługą klientów w innym języku – mówiła kierownik Danuta Pacyna.

Członkowie Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza

Bazując na doświadczeniu ostatnich lat, zapotrzebowanie na osoby, które ukończyły kierunek Zarządzanie lub Zarządzenie i Marketing, znacząco spadł. Aktualnie firmy poszukują osób bardziej wyspecjalizowanych w konkretnych dziadzinach. Widoczne jest zapotrzebowanie na specjalistów ds. e-marketingu, zajmujących się m.in. SEM (marketing w wyszukiwarkach), e-mail marketingiem czy social mediami. – Osoby, które kończą kierunek Zarządzanie muszą być gotowe do podjęcia pracy, która będzie wymagać wykorzystywania nabytych przez nich kwalifikacji i umiejętności, niemniej jednak nie będzie wprost związana z Zarządzaniem. Jak wynika z przeprowadzonej powyżej analizy wpływających  ofert pracy do Sądeckiego Urzędu Pracy, pracodawcy poszukujący osób o takich kwalifikacjach, najczęściej zgłaszają oferty na pracowników biurowych lub innych pokrewnych – zaznaczyła Pani kierownik.
 
Na zakończenie ostatniego w tym roku posiedzenia, dyrektor Leszek Langer życzył w imieniu własnym oraz prezydenta Ryszarda Nowaka wesołych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.
 
Po zakończeniu obrad XV Plenarnej Rady Rynku Pracy, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej, dr Tomasz Cisoń oprowadził wszystkich członków Rady oraz pracowników Sądeckiego Urzędu Pracy po obiektach instytutu prezentując zaplecze techniczne kompleksu, który przy współfinansowaniu Unii Europejskiej został oddany do użytku w 2012 roku. W skład Instytutu wchodzą: budynek dydaktyczny z nowoczesnymi pracowniami naukowymi: anatomii, antropologii, fizjologii i biochemii (laboratorium hipoksji, komora termoklimatyczna), biomechaniki, odnowy biologicznej, krioterapii, kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, masażu, terapii manualnej, diagnostyki wad postawy oraz psychologii sportu. Poza tym w skład kompleksu wchodzą nowoczesne obiekty sportowe: pełnowymiarowa hala sportowa z tunelem lekkoatletycznym i salą fitness, hala gimnastyczna z siłownią, kryta pływalnia, wielofunkcyjne boiska zewnętrzne, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą oraz stadion lekkoatletyczny wraz z zapleczem.

Instytut Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu to najnowocześniejszy sprzęt oraz najwyższy poziom kształcenia
&imagePreview=1

Członkowie Rady Rynku Pracy

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu