W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
We wrześniu br. stopa bezrobocia spadła do 6,8%. Tak podaje Główny Urząd Statystyczny, to poniżej zakładanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyników. Jest to oczywiście wynik dla całego kraju. W poszczególnych województwach są jednak spore różnice. Najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce - 4%, a najwyższe w Warmińsko-mazurskim 11,8%. Warto natomiast zwrócić uwagę na kontynuację trendu spadkowego. Jeszcze w 2013 roku sięgało ono 13%.
4,4 proc. – tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Nowym Sączu w końcu września 2017 r. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1%. W ujęciu rocznym zanotowano wyraźny spadek; w analogicznym okresie ubiegłego roku stopa bezrobocia w naszym mieście była o 1,9 punktu procentowego wyższa.
Spadek stopy bezrobocia we wrześniu nastąpił w dwóch powiatach subregionu nowosądeckiego, obejmującego trzy powiaty ziemskie i wynosił: nowosądecki – 8,7 p. proc. spadek o 0,3%, gorlicki – 6,6 p. proc., bez zmian i limanowski – 8,8 p. proc., spadek o 0,1%.
Pod względem poziomu bezrobocia rejestrowanego miasto Nowy Sącz jest nieprzerwanie liderem w podregionie nowosądeckim. Różnica pomiędzy Nowym Sączem, a pozostałymi powiatami sięga kilku punktów procentowych.
Stopa bezrobocia w Nowym Sączu jest niższa w porównaniu do Małopolski (5,5 proc.) i kraju (6,8 proc.). Porównywalny z Nowym Sączem pod względem potencjału demograficznego i gospodarczego Tarnów notuje stopę bezrobocia na poziomie 6,1 proc.
Najniższe bezrobocie rejestrowane w Małopolsce tradycyjnie zanotowano w Krakowie – we wrześniu wyniosło ono 3 proc.
Główny Urząd Statystyczny oblicza stopę bezrobocia jako procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.
BEZROBOCIE W POLSCE – 6,8 p. proc. Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że we wrześniu bezrobocie rejestrowane spadło do 6,8 proc. W sierpniu było to 6,8 proc. Według GUS zatrudnienie najbardziej zwiększyło się w administracji, a najmocniej spadło w górnictwie i wydobyciu.
Jak wskazał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys miesiąc wcześniej.
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych we wrześniu spadła o 11,2 proc. Rok do roku do 179,6 tys. – podał GUS. Liczba zgłoszonych ofert pracy z wyniosła 156,0 tys., o 12,2 proc. więcej rdr.
Minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że niskie bezrobocie zmusza firmy do sięgnięcia po nowe grupy, które dotychczas nie pracowały. – Mam tu na myśli osoby ze skrajnych grup wiekowych, a więc młodych studiujących. Ciągle w Polsce to jest mało popularne. Mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin – podkreśliła. Minister Rafalska zaznaczyła, że do tej grupy zaliczają się także osoby długotrwale bezrobotne. – Oni są trudni do aktywizacji, przez wiele lat byli oddaleni od rynku pracy. Rejestrują się głównie z powodu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Trudno po nich sięgać, ale jeśli jest to możliwe, to jest to dla nich szansa – powiedziała minister.