30 lat Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu

Print Drukuj

Sądecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości świętowała trzydziestolecie swojego istnienia.
W uroczystościach udział wzięli rzemieślnicy zrzeszeni w Izbie, samorządowcy, parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji współpracujących z Izbą.

Wśród tych ostatnich byli przedstawiciele Sądeckiego Urzędu Pracy. Współpraca SUP zarówno z rzemieślnikami, jak i reprezentującymi ich organizacjami ma istotny i trwały charakter. – Jest to dla Sądeckiego Urzędu Pracy ważny partner w aktywizacji lokalnego rynku pracy – podkreśla Stanisława Skwarło, dyrektor SUP. Rzemiosło nie tylko tworzy miejsca pracy, ważne jest również prowadzone przez Izbę i cech rzemiosł różnych kształcenie zawodowe , które młodym ludziom daje więcej realnych szans na zatrudnienie. - Oświata zawodowa dotyczy zarówno osób młodych, adeptów rzemiosła, jak i dorosłych, którzy trafiają do nas głównie na doskonalące kursy zawodowe i na egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe – wyjaśnia Czesław Krupa, Dyrektor Biura Izby. SUP współpracował z Izbą między innymi przy realizacji programu doskonalenia zawodowego dorosłych w zawodzie „fryzjer".

Warto wspomnieć, że kształcenie zawodowe ma w szkołach prowadzonych przez organizacje rzemieślnicze charakter dualny; część teoretyczna odbywa się w szkołach, część praktyczna w warsztatach rzemieślniczych. Zdaniem Tadeusza Szewczyka, Prezesa Zarządu Izby, jest to szansa na ograniczenie bezrobocia wśród młodzieży. Byle tylko rządzący pozwolili rzemieślnikom działać. - Ktokolwiek by nie rządził, niech niczego nie obiecuje, nie mówi, że mamy zielone światło, niech rządzący zapomną o istnieniu małych firm. Niech się nie wtrącają. Ludzie sobie poradzą. Nasza operatywność jest naprawdę wielka – przekonywał Tadeusz Szewczyk w wywiadzie dla Sądeckiego Rynku Pracy.

Podczas uroczystości dokonano między innymi podsumowania trzydziestoletniej działalności i wręczono nagrody i wyróżnienia zasłużonym rzemieślnikom i przedstawicielom współpracujących instytucji. Była wśród nich Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy, która została wyróżniona złotym medalem im. Jana Kilińskiego (wraz z odznaką) za zasługi dla rzemiosła polskiego. Decyzję podjęło Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego.

Izba Rzemieślnicza w Nowym Sączu zrzesza pięć cechów z powiatów nowosądeckiego, gorlickiego, tatrzańskiego, limanowskiego i miasta Nowego Sącza. Prowadzi siedem szkól zawodowych, uczących blisko ośmiuset uczniów. Rocznie Izba przeprowadza blisko tysiąc dwieście egzaminów czeladniczych i ponad sto mistrzowskich. Łącznie Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu zrzesza tysiąc sześciuset członków, nie tylko rzemieślników, ale i przedsiębiorców, zatrudniających ponad jedenaście tysięcy pracowników.

Dyrektor Krupa oraz Jan First, prezes sądeckiego Cechu Rzemiosł Różnych są członkami Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza. W wymiarze ogólnokrajowym Związek Rzemiosła Polskiego jest członkiem Komisji Trójstronnej, złożonej z przedstawicieli rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych.

&imagePreview=1

&imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu