3 kwietnia odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza na kadencję 2019-2023.
Obrady otworzył Pan Ludomir Handzel, Prezydent Miasta Nowego Sącza, który następnie wręczył powołania członkom Rady. - Chciałbym serdecznie pogratulować Państwu powołania w skład Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza na kadencję 2019-2023. Życzę wszystkim owocnej pracy w ciągu najbliższych czterech lat. Osobiście cieszę się, że w tym gronie znajdują się osoby posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach. W razie potrzeby pozostaję do Państwa dyspozycji.
Następnie wybrano prezydium Rady. Przewodniczącym został Pan Artur Bochenek
– Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, a Wiceprzewodniczącym Pan Marek Reichel
– Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Nowym Sączu.
W dalszej części głosowano nad Regulaminem Rady oraz przyjęto protokół z XXIII posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza na kadencję 2015-2019.
Kolejnym punktem obrad była informacja o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy, którą przedstawił Pan Tomasz Szczepanek – Zastępca Dyrektora ds. Ewidencji i Świadczeń.
– W rejestrze Sądeckiego Urzędu Pracy na koniec marca znajdowało się 1549 osób. Z tej liczby 281 bezrobotnych posiadało prawo do zasiłku. W ewidencji SUP przeważają kobiety, które stanowią 56,4% (874) wszystkich zarejestrowanych. Największą grupę bezrobotnych stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata (30,5%). Stopa bezrobocia na koniec lutego wynosiła w Nowym Sączu 3,4%. Dla porównania w skali całego kraju była równa 6,1%, w Małopolsce 4,9%, a w powiecie nowosądeckim wynosiła 8,4%.
Następnie propozycję zmian do Wyboru form aktywizacji zawodowej bezrobotnych i innych uprawnionych osób w ramach łącznej kwoty ustalonej dla Miasta Nowego Sącza zgodnie
z algorytmem na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2019 r. przedstawiła Pani Sylwia Lachowska, kierownik Działu Programów Rynku Pracy. Powyższe zmiany, tj. przeniesienie środków
z programu prace interwencyjne na rzecz refundacji kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 jest związane ze sporym zainteresowaniem tym programem ze strony osób bezrobotnych kierowanych na staż. Członkowie Rady nie mieli zastrzeżeń do projektu uchwały i jednogłośnie przychylili się do proponowanych zmian.
W dalszej części opiniowano opis efektów kształcenia oraz programu studiów, w tym planu studiów dla kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Nowym Sączu, który przedstawiła Pani Danuta Pacyna, kierownik Działu Usług Rynku Pracy. Członkowie Rady jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali wniosek sądeckiej uczelni.
Posiedzenie zamknął Prezydent Miasta Nowego Sącza – Pan Ludomir Handzel.