Asset Publisher

Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy „Jak skutecznie poszukiwać pracy w Nowym Sączu” - szkolenie ukończyły kolejne dwie grupy

26 sierpnia w Sądeckim Urzędzie Pracy dwie kolejne grupy uchodźców z Ukrainy ukończyły szkolenie pn. „Jak skutecznie poszukiwać pracy w Nowym Sączu". Podobnie jak w przypadku wcześniej zorganizowanych edycji szkoleniowych zakres tematyczny podzielony został na kilka bloków. Pierwszy z nich obejmował specyfikę lokalnego rynku pracy, w szczególności informacje na temat lokalnych firm, branż, a także zawodów poszukiwanych na naszym rynku oraz możliwości znalezienia zatrudnienia odpowiadającego posiadanemu wykształceniu lub umiejętnościom. Kolejny cykl tematyczny dotyczył informacji z zakresu legalności zatrudnienia cudzoziemca w Polsce. Czyli o jakie formalności należy zadbać, po podjęciu pracy oraz w jaki sposób dokonać niezbędnych zgłoszeń, aby mieć pewność, że pracę w Polsce wykonuje się legalnie. Trzeci blok tematyczny odnosił się do możliwych form wsparcia, z jakich mogą korzystać osoby poszukujące pracy lub przedsiębiorcy decydujący się na zatrudnienie subsydiowane. Niemal połowa czasu warsztatów dotyczyła praktycznej strony poszukiwania zatrudnienia, czyli zagadnień z dziedziny poradnictwa zawodowego, np. jak właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, w jaki sposób skutecznie przedstawić swoją kandydaturę pracodawcy, istniała także możliwość dopracowania lub stworzenia od podstaw CV pod okiem doradcy zawodowego.  

Szkolenie przeprowadzone zostało przez specjalistów z Sądeckiego Urzędu Pracy zajmujących się pośrednictwem pracy, poradnictwem zawodowym oraz legalizacją zatrudnienia cudzoziemców. Bardzo istotnym aspektem warsztatów była obecność tłumacza, dzięki czemu wszystkie kwestie mogły być bardzo dokładnie przekazane i objaśnione. Należy jednak zauważyć, że obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce już od kilku miesięcy posługują się naszym językiem w stopniu umożliwiającym swobodną rozmowę. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż bariera komunikacyjna stanowi największą przeszkodę w podejmowaniu pracy przez cudzoziemców.

Zajęcia odbyły się w dwóch dziesięcioosobowych grupach, co dodatkowo zapewniło większą integrację oraz dobrą atmosferę. Tak jak wcześniej uczestniczyły w nich niemal wyłącznie kobiety - obywatelki Ukrainy. Tylko w jednej z grup pojawił się mężczyzna.

Warsztaty odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza, co podkreślone zostało obecnością Pani Z-cy Prezydenta Magdaleny Majki, która wręczyła uczestnikom szkolenia certyfikaty ukończenia. Oprócz patronatu Prezydenta, do organizacji szkoleń włączyła się również firma Tokai COBEX.

Sądecki Urząd Pracy bardzo dziękuje za okazane wsparcie organizacyjne. Liczymy, że szkolenie przełoży się na konkretne efekty w postaci uzyskania zatrudnienia przez wszystkich uczestników.
 
Zdjęcie galerii artykułu: Rozpoczęcie warsztatów i przywitanie uczestników przez Jarosława Glińskiego - Dyrektora Sądeckiego Urzędu Pracy - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 1.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu: Rozpoczęcie warsztatów i przywitanie uczestników przez Jarosława Glińskiego - Dyrektora Sądeckiego Urzędu Pracy - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 1.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Blok tematyczny o lokalnym rynku pracy, prowadzi Sławomir Gałda – pośrednik pracy - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Blok tematyczny z zakresu poradnictwa zawodowego, prowadzi Agnieszka Brdej – doradca zawodowy - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 3.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Honorowy gość, Pani Magdalena Majka Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Pani Prezydent wręcza uczestniczkom certyfikaty ukończenia szkolenia - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 5.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Wręczenie zaświadczeń - Warsztaty dla uchodźców z Ukrainy 6.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu