Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy.
Cel projektu:
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa, w tym podnoszenie kwalifikacji i kompetencji niezbędnych na rynku pracy, osób pozostających bez pracy w Mieście Nowym Sączu zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy.
Grupa docelowa:
Osoby bezrobotne zarejestrowane w Sądeckim Urzędzie Pracy w Nowym Sączu, w tym w szczególności:
- osoby młode (w wieku 18-29 lat), szczególnie należące do grupy NEET[1],
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- kobiety,
- migranci (w tym z Ukrainy).
Działaniami w ramach projektu objętych zostanie łącznie 86 osób (kobiet i mężczyzn) zamieszkałych na terenie Miasta Nowego Sącza, zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy jako bezrobotne, w tym:
- 31 osób długotrwale bezrobotnych;
- 9 osób z niepełnosprawnościami;
- 22 osoby powyżej 50 roku życia;
- 21 osób młodych w wieku 18-29 lat;
- 1 osoba (kobieta) migrant;
- 48 kobiet.
Formy wsparcia w ramach projektu:
- pośrednictwo pracy – 86 osób;
- poradnictwo zawodowe – 86 osób;
- staże – 10 osób;
- szkolenia – 30 osób;
- środki na podjęcie działalności gospodarczej – 25 osób;
- prace interwencyjne – 20 osób;
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – 6 osób;
- bon na zasiedlenie – 10 osób;
- bon szkoleniowy – 5 osób.
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w Sądeckim Urzędzie Pracy, ul. Zielona 55, 33-300 Nowy Sącz, parter, pokój nr 1, w okresie od 01.06.2023 r. do 30.06.2024 r.
Kryteria preferencji:
- przynależność do jednej lub więcej z niżej wymienionych kategorii osób bezrobotnych:
- osoby młode (w wieku 18-29 lat), szczególnie należące do grupy NEET;
- długotrwale bezrobotne;
- osoby z niepełnosprawnościami;
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- przynależność do jednej lub więcej z niżej wymienionych kategorii osób bezrobotnych:
- kobiety,
- migranci (w tym z Ukrainy),
- pozostali bezrobotni.
W przypadku gdy liczba osób spełniających kryterium kwalifikowalności będzie większa niż liczba miejsc, to w pierwszej kolejności do projektu kierowane będą osoby, które przynależą do więcej niż jednej z wyżej wymienionej kategorii.
Projektodawca zakłada, iż dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy projektu osiągną wymierne efekty. Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez uczestników projektu na poziomie co najmniej 60% oraz nabycie kompetencji lub kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy na poziomie co najmniej 20%.
Uczestnik projektu nie może jednocześnie uczestniczyć w innym projekcie realizowanym
w tym samym czasie (przez inną instytucję) w ramach FEM 2021-2027, w którym przewidziane formy wsparcia uczestnika są tego samego rodzaju i zmierzają do osiągnięcia tego samego celu/korzyści.
Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika projektu oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania.
Wsparcie skierowane do osób w wieku 18-29 lat będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce – Aktualizacja 2022, m.in. w ciągu 4 m-cy liczonych od dnia przystąpienia do projektu, osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnieniowa, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu lub inna forma pomocy prowadząca do aktywizacji zawodowej.
Wsparcie osób młodych dodatkowo poprzedzone będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby uzupełnieniem poziomu kompetencji.
W projekcie będzie kładziony nacisk na tworzenie tzw. „zielonych miejsc pracy" w sektorach/branżach związanych z energetyką, budownictwem stosującym nowoczesne technologie niskoemisyjne, czy nawet zeroemisyjne, adaptacją do zmian klimatu, gospodarką odpadami i ochroną środowiska oraz tworzenie miejsc pracy w zawodach związanych z usługami opiekuńczymi i zdrowotnymi.
Okres realizacji: 01.06.2023 r. – 30.06.2024 r.
Wartość projektu: 1 544 603,18 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 312 912,70 zł
UWAGA:
Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu informuje, iż uczestnik projektu ma możliwość zgłoszenia podejrzenia o niezgodności projektu lub jego działań z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Dz. U. UE. C. z 2007 r. Nr 303, str. 1 z późn. zm.) KPP oraz Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169 z późn. zm.) KPON do Instytucji Pośredniczącej (Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie)/Instytucji Zarządzającej (Marszałek Województwa Małopolskiego).
Ponadto informujemy, iż zadania realizowane w projekcie są zgodne ze Standardami dostępności dla polityki spójności 2021-2027, dlatego też wszystkie osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym m.in. osoby z niepełnosprawnością, mogą zgłaszać specjalne potrzeby związane z uczestnictwem w projekcie u doradcy klienta zgodnie z przyjętym podziałem obsługi osób bezrobotnych na każdym etapie realizacji projektu.
Osoby ze szczególnymi potrzebami w tym m.in. osoby z niepełnosprawnościami zainteresowane udziałem w projekcie informujemy, że zorganizowane zostały dla Państwa dogodne warunki rekrutacji - architektoniczne, cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne. Budynek urzędu jest dostosowany architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami tzn. jest wyposażony m.in. w toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, wnętrze budynku posiada windę umożliwiającą poruszanie się między piętrami, natomiast wejście do budynku spełnia normy zawarte w aktualnie obowiązujących przepisach tj. budynek posiada odpowiednio wyprofilowaną pochylnię umożliwiającą bezkolizyjny dostęp do wnętrza budynku. Ponadto przed budynkiem urzędu wyznaczono 2 miejsca postojowe wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami. W urzędzie jest możliwa komunikacja za pomocą pętli indukcyjnej a także można skorzystać z usług tłumacza języka migowego po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty. Dodatkowo dla osób niewidomych i słabo widzących, zastosowano na drzwiach pomieszczeń powiększony i kontrastowy druk numerów. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Ponadto w deklaracji uczestnictwa projektu, podczas rekrutacji do projektu, uczestnik ma możliwość określenia szczególnych potrzeb. Strona internetowa informująca o projekcie jest dostosowana do wymagań dotyczących standardów dostępności, tj. dostosowana do wymagań WCAG 2.1 na poziomie AA.
Sądecki Urząd Pracy zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w opisanym projekcie.
Szczegółowe informacje dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie udzielane są w Dziale Usług Rynku Pracy w pokoju nr 1 lub pod numerami telefonów (Dane kontaktowe)
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
[1] Zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET - za osobę z kategorii NEET uznaje się osobę w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki: nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym) i nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy). Do kategorii NEET kwalifikują się osoby, które obecnie nie korzystają oraz w okresie ostatnich 4 tygodni nie korzystały ze szkoleń finansowanych ze środków publicznych;